Jak rozpoznać nieprawdziwe treści w sieci?
Fake newsy – wpisy, wiadomości, kanały informacyjne, w których przekazywane dane okazują się nieprawdziwe lub przeinaczone.
Młodzi ludzie często zdobywają informacje o aktualnych wydarzeniach przez portale społecznościowe lub blogi. Zachodzi wówczas niebezpieczeństwo, że dadzą się nabrać na fałszywe doniesienia generowane przez nieuczciwe serwisy z wiadomościami. Administratorzy tych serwisów uciekają się do perfidnej metody: choć prawie nie sposób dostrzec tego na pierwszy rzut oka, pod płaszczykiem poważnego serwisu newsowego systematycznie manipulują opinią publiczną.
Sprawdzaj informacje, które przeglądasz
- Zanalizuj stronę – czy wygląda ona na wiarygodną, czy jest profesjonalnie przygotowana, czy autorzy są znani, czy znane są źródła finansowania strony. Warto sprawdzić na jakiej domenie istnieje strona – czy adres jest nietypowy, domena nie pochodzi z egzotycznych krajów.
- Zweryfikuj źródła, na które powołuje się autor artykułu.
- Sprawdź strukturę artykułu. Czy jest napisany w emocjonalnym tonie? Czy oddzielono fakty od opinii? Czy nagłówek jest spójny z resztą artykułu? Artykuły godne zaufania są utrzymane w spokojnym tonie.
- Porównaj artykuł z inną wiarygodną stroną internetową. Sprawdź w jakim świetle ta informacja została przedstawiona w innym źródle, czy uwzględnione zostały różne opinie. Warto przejrzeć informacje uzyskane z innych wyszukiwarek, a także ze stron internetowych, które zajmują się daną tematyką. Istotnym źródłem mogą być serwisy gazet, a także publikacje naukowe dostępne w otwartym dostępie, w bazach artykułów naukowych uniwersytetów.
- Zbadaj w jaki sposób zostali przedstawieni bohaterowie artykułu. Czy przedstawiono ich różne opinie? Czy tekst nie powiela stereotypów i uproszczeń?