Święto Konstytucji 3 Maja - żywa lekcja historii

„Zgoda Sejmu to sprawiła, że nam wolność przywróciła” mówią słowa pieśni, którą odśpiewali uczniowie. Obchody Święta Konstytucja 3 Maja są okazją do kształtowania postaw patriotycznych u uczniów. Wiedza o historii jest niezbędna dla ich przyszłości zgodnie z myślą: „Kto nie zna historii, skazany jest na jej powtarzanie”.  Konstytucja, uchwalona 3 maja 1791 roku, to jeden z najważniejszych dokumentów w historii Polski regulujący prawo w suwerennym kraju. Do jej uchwalenia przyczynili się: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj. Uczniowie przebrani za postacie historyczne opowiadali swoim kolegom i koleżankom o okolicznościach obrad Sejmu Czteroletniego. Wśród obradujących byli zwolennicy i przeciwnicy konstytucji. Uczniowie odnajdywali słynne postacie na obrazie Jana Matejki pt. "Konstytucja 3 Maja 1971 roku". Lekcję poprowadziła pani Anna Dziedzic. Żywa lekcja historii zapadła w pamięć niejednemu uczniowi.