"BohaterON" w naszej szkole

W listopadzie uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji „BohaterON – włącz historię”. Jest to ogólnopolska kampania, której celem jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.

W ramach tej akcji uczniowie klas wysłuchali słuchowiska pt. „Mały roznosiciel nadziei”, opowiadającego o losach pana Stanisława, który w czasie Powstania Warszawskiego przekazywał powstańczą pocztę mieszkańcom Warszawy. Była to wzruszająca historia o pięknej przyjaźni małego chłopca i dzielnej łączniczki. Natomiast starsi uczniowie obejrzeli na kanale YouTube odcinek programu „Co za historia” poświęcony Powstaniu Warszawskiemu, a następnie na jego podstawie rozmawiali o wydarzeniach, które miały miejsce w Warszawie w 1944 roku.

Ważną częścią akcji „BohaterON – włącz historię” było samodzielne wykonanie przez uczniów prac plastycznych i kartek pocztowych zawierających życzenia i podziękowania skierowane do Powstańców za ich poświęcenie i narażanie życia, by dziś Polska mogła być wolna. Zdjęcia dzieci trzymających swoje laurki oraz treść podziękowań i życzeń płynących do powstańców zostały zamieszczone na portalu dumnizpowstańców.pl. Każdy wpis to dołożenie cegiełki do budowania narodowej świadomości o ludziach, którzy poświęcili swoją młodość, nierzadko również zdrowie i życie, abyśmy dzisiaj mogli żyć w wolnym kraju. Cieszymy się, że takie wpisy popłynęły do Warszawy także ze Szkoły Podstawowej w Rzepiskach.